Tüm Dünyada kabul gören uygulama yöntemleri şunlardır:

1. Majör otohemoterapi (Hastadan kan alınarak tedavinin yapılması) yaşla ortaya çıkan vücuttaki olumsuz etkilerin yok edilmesinde, genel bağışıklık sistemi aktivasyonunda (kanser hastalarında bu etkiden yararlanılır), dolaşım bozukluklarında yeniden canlanmayı sağlamak için kullanılan bu yöntem; bakterilere, virüslere (hepatit gibi) ve mantarlara bağlı oluşan hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılır.Temel olarak 50 ila 100 ml kişinin kanı alınır, uygulama dozu özel olarak belirlenmiş ozonla (O3) yıkandıktan ve kırmızı-beyaz kan hücrelerinin tamamen ozonla doyurulması takiben dış ortamla asla temas etmeyen kişinin kendi kanı, geri verilir (ozon ya da oksijen değil!). Vital aktiviteleri diğer bir deyişle metabolizmaları artırılmış kişinin kendi kırımızı ve beyaz kan hücreleri, vücudun zayıflamış olan yenilenme ve onarım sürecini saniyeler içerinde başlatarak tedavinin tamamlanmasını sağlarlar. Bu işlem esnasında steril ve ozona dayanıklı silikon sarf malzemeleri ile vakumlu CAM şişeler kullanılması zorunludur.

2. Minör otohemoterapi: diye adlandırılan yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır: alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.

3. Rektal uygulama (Rektal İnsüfulasyon): O3 gazının rektal yolla uygulanması, kulağa hoş gelmese de rahatsızlık vermeyen ve konforlu bir uygulama şekli olup tüm dünyada majör uygulamadan sonra en sık kullanılan yöntemdir. Rektal uygulamada ozon direkt olarak hassas barsak cidarı (membranı) tarafından emilir; sindirim sistemi ve karaciğer başta olmak üzere hızla vücuda yayılır. Kullanılan malzemelerin tamamı (tüp, vakum aplikatörü ve torbalar) tek kullanımlık olduğundan maksimum hijyen sağlanmaktadır.Bu metodun uygulanma şekli ve dozun belirlenmesi ayrı bir özen ve uzmanlık gerektirir.Rektal uygulama:

  • Kalın barsak ve rektum kanserleri başta olmak üzere sindirim sistemi kanserlerinde
  • Kemoterapi ve radyoterapiye bağlı oluşan hasarın geri döndürülmesinde
  • Karaciğer kanserleri ve metastazlarında
  • Viral hepatitlerde
  • İltihabi barsak hastalıklarında (Crohn hastalığı ve ülseratif kolit)
  • Mide-duodenum ülserleri ve helicobakter pilori tedavisinde
  • Perianal fistül, Kronik Anal fissür ve Kıl dönmesinde güvenle kullanılmaktadır.

Etkileri majör uygulama kadar başarılı olan bu yöntem; genel sağlık, antiaging ve yeniden canlanma içinde daha az invaziv olması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilmektedir.

4. Eksternal tedavi: Ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için ) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar ile gerçekleştirilir. Bu sarf malzemeleri ozona dayanıklı materyalden yapılır. Bu metod ülsere ve açık yaraları, ameliyat sonrası oluşan lezyonları, shingles (herpes) ve enfekte olmuş alanları tedavi etmekte çok etkilidir. Diğer eksternal yöntemler; ozonlu saf su ( Heikobakter pilori tedavisinde, gastrit, iltihabi barsak hastalıklarında, diş tedavilerinde, kronik vajinal enfeksiyonlarda) ve ozonlu saf medikal zeytinyağı (cilt erüpsiyonları örneğin egzema, mantar, liken gibi) şeklinde sıralanabilir.

5. Ozonun eklem içi enjeksiyonu: (intraartikuler ozon verilmesi); adından da anlaşılacağı gibi ozon gazı (ftr veya ortopedi uzman doktorları tarafından), yavaşça eklem içine enjekte edilir. Bu metod ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (artrit,rekurren artroz, genel patolojik sertliklerde uygulanabilir).Özellikle PRP (Trombositten zengin plasma) tedavileri ozon ile kombine edildiğinde etkinlik 10 kata kadar yükselebilmektedir.

6. Ozonun bel ve boyun fıtığında omurganın her iki yanındaki kaslara uygulanması: Başlangıç ve orta düzeydeki fıtıklarda çok etkili bir yöntemdir.

7. Bel ve boyun fıtığı nedeniyle basıya maruz kalan sinir köküne uygulanması

UYARI: Ozon gazının solunması akciğerlerde tahrişe sebep olduğundan sakıncalıdır. Oda havasına sızan gazın, katalizör sistemler aracılığıyla oksijene dönüştürülmesi bu zararlı etkiyi ortadan kaldırır. Bu nedenle ozon terapi uygulanan medikal cihazlarda vakumlu katalizör sistemlerin bulunması gereklidir!