Ozon9Ozon tedavisi mutlaka bir doktor gözetimi ve kontrolünde uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Unutmayın ‘sağlığınızın değeri çok ama yedeği yoktur!’ Uygulanmadan önce ozon terapi uygulayacak doktora kullandığınız ilaçlar ve uyguladığınız özel diyetler konusunda bilgi verilmelidir. Ayrıca kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden bahsetmeyi unutmamalısınız.

Almanya başta olmak üzere Avrupa’da bir çok ülkede ozon terapisi, sağlık sigorta poliçeleri veya işyerlerinin tıbbi destek programları ile karşılanmaktadır. Ancak ülkemizde bu tür bir uygulama mevcut değildir. Dolayısıyla ozon terapi yapan merkezlerin nerede bulunduğunu ve uygulayanların uzmanlığını araştırmalısınız. Tedavi ücretinin düşük olması başlangıçta cazip görünse de uygun olmayan, kalibrasyonu yetersiz cihazların; uygun olmayan set ve malzemelerin kullanılabileceğini unutmayın. Doğru yapıldığında mükemmel sonuçlar veren bu tedavi özen ve uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Sağlık Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğince ozon tedavisi yapabilme yetkisi verilen sekiz uzmanlık dalından ikisi Genel Cerrahi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlıklarıdır.

Majör otohemoterapi ve rektal ozon uygulaması, genelde haftada 2 uygulama olacak şekilde 10-12 seans olarak uygulanır. 5 ila 6 haftada tamamlanan bu tedaviyi takiben ayda bir uygulama ve yıllık kür tekrarı antiaging, canlanma ve vücudun yenilenebilme kapasitesinin artırılmasında önerdiğimiz yöntemdir.

Hastalık tedavilerinde uygulama tamamen kişiye özel bir programla belirlenir, dozların ayarlanması ve tedavi süresi ciddi farklılıklar göstermektedir. Örneğin kemoterapi alan hastalarda kemoterapi öncesi uygulama, kemoterapi ilaçlarının sağlıklı hücrelere yan etkileri ciddi oranda azaltırken, radyoterapi alan hastalarda tedavi sonrası uygulama radyoterapinin normal dokulara verdiği zararı azaltmakta ve iyileşme sürecini son derece olumlu anlamada etkilemektedir.

SONUÇ OLARAK:

  • Ozon tedavisi düşük riskli, tamamlayıcı ve yeniden yapılandırıcı bir yöntemdir.
  • Alınacak küçük bir önlem ileride sizi uzun süreli ve pahalı tedavilerden kurtarabilir.
  • Ozon’un kendimiz için bir iyilik yapmamızı sağlayacak, doğanın size sunduğu bir mucize olduğunu hatırlamanız yeterlidir.