(Platelet Rich Plasma) Trombositten Zengin Plazma tedavisi:

PRP8Yara iyileşmesi konusunda yapılan çalışmalar, büyüme faktörlerinin hasarlı dokuların iyileşmesinde önemli ve etkin bir rol üstlendiklerini göstermiştir. Aslında pıhtılaşmada görev alan kan pulcuklarının(trombositlerin, İngilizce platenetlerin) içerdikleri büyüme faktörleriyle doku tamirinde önemli rol oynadıkları anlaşılmıştır.

PRP hastadan özel bir tüpe alınan kanın, santrifüj edildikten sonra trombositten zengin serumun ayrışması ve serumun bu özel kısmının kişinin sorunlu bölgesine enjeksiyonudur. Bu şekilde yaralanmış dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda, yaklaşık 5 katı konsantrasyonda verilen trombositlerden açığa çıkan büyüme faktörleri; tendon ve bağ yaralanmalarının, menisküs hasarlarının, onarımını hızlı ve güçlü bir şekilde başlatır ve çabucak sonlandırır, sonuçta çok daha iyi bir fonksiyonel düzelme sağlanır. Ayrıca diz gibi büyük eklemlerin kıkırdak hasarlarında (kireçlenme), oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Profesyonel sporcuların kas yaralanmalarının ardından yeniden spora dönebileceği süre çok önemlidir. Bölgeye erken dönem PRP uygulaması yapılması bu süreyi belirgin oranda azaltmaktadır.

PRP hücresel bazda bir iyileştirme tedavisidir, bundan dolayı PRP tedavisinin diğer bir adı da REJENERATİF HÜCRESEL TEDAVİ’dir.

PRP uygulamasında, kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılması ve bu işlemlerin steril şartlarda ve kapalı bir kit ile yapılması dışarıdan bir bulaş olmaması, enfeksiyon açısından önemli avantajdır. Kişinin kendi kanının kullanılması nedeniyle alerji riskinin yok denecek kadar az olması nedeniyle son derece güvenilir bir yöntemdir. Bugüne kadar bilinen bir yan etkisi yoktur. Platelet sayısı yetersiz hastalara ve kanserli bölgelere uygulanmamaktadır.